Ak patríte k pestovateľom, ktorí si svoje rastliny pestujú priamo zo semien, môže sa vám ľahko stať, že vám prerastú. Pri niektorých druhoch to môže byť vážny problém. pokiaľ sa vám to ale stane s paradajkami, nezúfajte. Správnym postupom pri ich presádzaní na vonkajší záhon, môžete všetko zachrániť.
 
rajčta

Kedy paradajky vysievame
 
Semená paradajok vysievame vo všeobecnosti v druhej polovici februára a počas celého marca. Konkrétny čas závisí od danej odrody, ale taktiež od toho, v akej oblasti Slovenska sa nachádzate. Ak totiž žijete na severe, s vonkajšou výsadbou budete musieť počkať, naopak na juhu môžete sadiť už v prvej polovici mája.
Ak ste sa ale poponáhľali a paradajky ste začali vysievať už koncom januára, verte že v čase keď budú môcť ísť von, budú vyššie ako vy.
 
Paradajky sú teplomilné rastliny. Preto sa neoplatí riskovať. Vysádzajte ich najskôr po pätnástom máji. V spomínaných chladnejších oblastiach, je dobré počkať až do konca tohto mesiaca.

keříky rajčat
 
Čo s prerastenými rastlinami
 
Ak sa vám teda podarilo vypestovať priesady, ktoré pripomínajú dospelé paradajky, musíte pristúpiť k ich záchrane. Táto zelenina našťastie nie je náchylné na odumieranie korienkov. Napríklad také uhorky, by vám pri nedostatku miesta v kvetináči odumreli veľmi rýchlo.
 
červená rajčata

  • Paradajky poriadne zalejte, aby ste mohli vybrať celý koreňový bal bez poškodenia.
  • Na záhone nebudete vykopávať jamky, ale brázdy.
  • Brázdy, by mali byť na konci o čosi hlbšie a postupne smerovať k povrchu zeme.
  • Spodné listy na stonke rastlín otrhajte, zbavte sa všetkých, ktoré sú nažltnuté, alebo zvädnuté.
  • Rastliny posadíte tak, že celú spodnú časť stopky bez listov zahrniete zeminou. Takže ich posadíte v podstate naležato.
  • Časť rastliny, ktorá ostane nad zemou, nezabudnite hneď vyviazať k opore. Buďte opatrní, aby ste ju nezlomili. To, že na začiatku nebude v zvislej polohe, nevadí. Po pár dňoch sa totiž vyrovná sama, pretože sa začne ťahať za slnkom.

Čo s prerastenými priesadami paradajok
4.4 (87.5%)8