Väčšina z nás robil vtipy o sci-fi seriálov ako „Knajt raider“ {Knight Rider}, teda o auta “Kitt.” Ale je to tu.
Alkohol za volantom asi nebude problém, ale legálne zrejme nebude. Svedčí o tom aj pripad majiteľa Tesla S, keď bol v opitom stave, zapol autopilota a zaspal za volantom.

auto
 
Elon Reeve Musk (generálny riaditeľ automobilky Tesla) už dlhšiu dobu sľubuje, že automobily Tesla budú mať  schopnosť plnej autonómnosti. O uvedenie na trh tejto vlastnosti sa hovorilo, že by mala prísť na začiatkom tohto roka, ale reálne to nie je.
 
Plne autonómne autá prídu najskôr v budúcom roku. Elon Musk vyhlásil informácie, že technológia 100%-ne autonómnych automobilov nepríde v tomto roku, ale najskôr v budúcom.
 
Takto sa vyjadroval šéf automobilky Tesla:
„Myslím, že budeme mať kompletnú funkciu – plné autonómnych áut – tento rok,“ povedal Musk. „Znamená to, že auto vás bude môcť nájsť na parkovisku, vyzdvihnúť vás a odviezť vás až do cieľa bez zásahu v tomto roku. Povedal by som, že som si istý. To nie je otáznik. „
 
Musk zároveň myslí, že takto vybavené autá by sa mohli objaviť na trhu už v budúcom roku. Tesla už má túto technológiu vyvinutú dlhšiu dobu, avšak ešte musí absolvovať rôzné testy, aby odhalil svoje chyby v rôznych situáciách, a tak dostala do komerčného využitia. Ako by mohla fungovať v praxi technológia?
 
Zadáte destináciu – adresu kam sa chcete dostať v aplikácii, alebo na palubovke vozidla. Auto Vás odvezie napríklad do obchodu.
 
Počas cesty rozpozná tabuľky, semafory, križovatky, chodcov, ostatných účastníkov cestnej premávky a riadi sa podľa situácie.
Pred vchodom obchodu vás nechá vystúpiť.

alkohol
 
Auto sa zorientovať vie aj na parkoviskách, preto si vyhľadá miesto kde sa za parkuje, no neohrozuje ani chodcov. Vníma a zastaví sa, keď niekto vbehne do cesty. Nájde si miesto a zaparkuje sa, zamkne sa.
Ak ste si skončili s nákupom, auto privoláte a príde po vás.
 
 
Takto už funguje Tesla, ktorú testujú. Môžete si vidieť aj na videu. V blízkej budúcnosti budú premávať také autá všade, totiž spoločnosť  tiež vyvíja hardvér aTeda softvér, ktoré sa majú dať namontovať do   značky vozidiel.

Plne autonómne vozidlá sú tu: Tesla ako „Kitt“
4 (80%)5