.

Väčšina z nás robil vtipy o sci-fi seriálov ako „Knajt raider“ {Knight Rider}, teda o auta “Kitt.” Ale je to tu.
Alkohol za volantom asi nebude problém, ale legálne zrejme nebude. Svedčí o tom aj pripad majiteľa Tesla S, keď bol v opitom stave, zapol autopilota a zaspal za volantom.

auto
 
Elon Reeve Musk (generálny riaditeľ automobilky Tesla) už dlhšiu dobu sľubuje, že automobily Tesla budú mať  schopnosť plnej autonómnosti. O uvedenie na trh tejto vlastnosti sa hovorilo, že by mala prísť na začiatkom tohto roka, ale reálne to nie je.
 
Plne autonómne autá prídu najskôr v budúcom roku. Elon Musk vyhlásil informácie, že technológia 100%-ne autonómnych automobilov nepríde v tomto roku, ale najskôr v budúcom.
 
Takto sa vyjadroval šéf automobilky Tesla:
„Myslím, že budeme mať kompletnú funkciu – plné autonómnych áut – tento rok,“ povedal Musk. „Znamená to, že auto vás bude môcť nájsť na parkovisku, vyzdvihnúť vás a odviezť vás až do cieľa bez zásahu v tomto roku. Povedal by som, že som si istý. To nie je otáznik. „
 
Musk zároveň myslí, že takto vybavené autá by sa mohli objaviť na trhu už v budúcom roku. Tesla už má túto technológiu vyvinutú dlhšiu dobu, avšak ešte musí absolvovať rôzné testy, aby odhalil svoje chyby v rôznych situáciách, a tak dostala do komerčného využitia. Ako by mohla fungovať v praxi technológia?
 
Zadáte destináciu – adresu kam sa chcete dostať v aplikácii, alebo na palubovke vozidla. Auto Vás odvezie napríklad do obchodu.
 
Počas cesty rozpozná tabuľky, semafory, križovatky, chodcov, ostatných účastníkov cestnej premávky a riadi sa podľa situácie.
Pred vchodom obchodu vás nechá vystúpiť.

.

alkohol
 
Auto sa zorientovať vie aj na parkoviskách, preto si vyhľadá miesto kde sa za parkuje, no neohrozuje ani chodcov. Vníma a zastaví sa, keď niekto vbehne do cesty. Nájde si miesto a zaparkuje sa, zamkne sa.
Ak ste si skončili s nákupom, auto privoláte a príde po vás.
 
 
Takto už funguje Tesla, ktorú testujú. Môžete si vidieť aj na videu. V blízkej budúcnosti budú premávať také autá všade, totiž spoločnosť  tiež vyvíja hardvér aTeda softvér, ktoré sa majú dať namontovať do   značky vozidiel.

Plne autonómne vozidlá sú tu: Tesla ako „Kitt“
3 (60%)2
.