Každý vodič vie, že slnko, ktoré svieti do očí, spôsobuje pri šoférovaní značné problémy. V niektorých momentoch nás môže oslepiť natoľko, že pred sebou nevidíme ani len obrysy. Takáto jazda je obzvlášť nebezpečná. Nie je tajomstvom, že i sekunda nepozornosti, alebo zlej viditeľnosti, môže spôsobiť vážnu dopravnú nehodu. Možno ste si to ani neuvedomili, ale zimné slnko, je pre motoristov, v porovnaní s tým letným, omnoho nebezpečnejšie.

vozovka
 
Zimné lúče označujeme slangovo za takzvané nízke slnko. To sa v podstate naozaj nachádza nižšie, pretože severná pologuľa je otočená bližšie ku slnku. Klasické tienidlá, ktoré sú v autách umiestnené , preto nie sú účinné takmer vôbec. Slnko počas zimy, je zároveň i silnejšie, takže nás oslepuje viac ako v lete.
 
 

  • V prvom rade je potrebné, aby ste si poriadne umyli čelné sklo, bočné okienka a aj vonkajšie spätné zrkadielka. Aj tá najmenšia špina, alebo šmuha totiž výrazne zhoršuje viditeľnosť. Pokojne si do auta vložte handričky na leštenie sklenených povrchov. Dostanete ich úplne bežne v drogérií, alebo na čerpacích staniciach. Ak sa na čelnom skle objaví nečistota, jednoducho ho pretrite a máte po probléme.

 sníh

  • Čisté okná a zrkadlá však nevyriešia samotný problém, v podstate ho iba zmiernia. Na tmavé okuliare však zabudnite. Tie síce vašim očiam uľavia a budete samozrejme vidieť i lepšie. Zároveň vám však obmedzujú periférne videnie, ktoré je pri šoférovaní veľmi dôležité. Nevhodné sú v podstate akékoľvek okuliare. Lepším riešením je špeciálna clona, ktorá sa upevňuje na zabudované tienidlo v aute. zakúpte si kvalitný produkt, pretože lacné kúsky z rôznych „teleshopingov“ nemusia vôbec fungovať.

 

  • Nezabudnite ani na správne sedenie. Čím vyššie dostanete svoju hlavu, tým vás bude slnko oslepovať menej. Preto seďte vždy vyrovnaní a nie spustený a uvoľnení. Celkovo, by ste mali znížiť svoju rýchlosť. Ak pôjdete pomalšie, budete mať väčší čas na brzdenie, alebo vyhnutie sa prekážkam, ktoré môžete pri oslepení slnkom zbadať naozaj na posednú chvíľu.

Porazte slnečné lúče
4.7 (93.33%)6